Rugbymania patří mezi tradiční prestižní turnaje zařazené do kalendáře Mezinárodní federace ragby vozíčkářů (WWR). Každý rok se potkávají ragbisté vozíčkáři z celého světa, aby společně završili sezónu vzájemnými zápasy klubů a reprezentací. Největším favoritem turnaje je loňský vítěz, britský tým West Coast Crash, jehož nejlepším hráčem je paralympijský vítěz a nejlepší hráč své kategorie na mistrovství Evropy 2023 Stuart Robinson. Medailové ambice má také domácí tým Prague Robots, který je posilněný o reprezentanta Nizozemska Davyho van den Dopa a bývalého reprezentanta týmu USA Chucka Meltona.

Zápasy budou probíhat ve sportovní hale Jedenáctka mezi 16. a 18. 11. 2023. Zahajovací zápasy proběhnou 16. 11. 2023 od 16.00 hod. a turnaj bude zakončen zápasem o zlato v sobotu 18. 11. 2023 v 17:30 hod.

Mimo Prague Robots se na turnaji představí ještě dva české týmy – tým Captains z Hradce Králové a tým mladých nadějí The Gunners.

V rámci letošního turnaje se budou konat dvě kliniky – klasifikační a rozhodcovská. Klasifikační seminář se koná pod vedením mezinárodní klasifikátorky Izy Sauerbier a rozhodcovská pod vedením taktéž mezinárodní rozhodčí Kristiny Hempfling. Stolkoví rozhodčí budou fungovat pod vedením zkušené stolkové rozhodčí Jany Slavíčkové, která má dlouholeté zkušenosti z vrcholných mezinárodních akcí včetně paralympijských her v Rio de Janeiro 2016.

„Letošní rok je poznamenaný náročným kalendářem, kdy hráči spíše odpočívají a koncentrují své síly na paralympijské hry v Paříži 2024, které jsou vždy velkým milníkem ragby vozíčkářů. Věříme, že i přesto bude moci příští rok důstojně oslavit 25 let turnaje, na který chystáme nejedno překvapení,“ doplňuje hlavní organizátor turnaje David Lukeš.

Fakta turnaje:

Rugbymania 2023

  • 24. ročník
  • Jeden z největších klubových turnajů na světě 
  • Místo konání: Sportovní hala Jedenáctka, Mírového hnutí 2385/3, Praha 4 
  • Stránky turnaje: www.rugbymania.cz
Group AGroup B
1Team Team Switzerland (SUI)The Gunners (CZE)
2Captains WRT (CZE)Prague Robots (MIX)
3IKS Jezdzcy (POL)Team Team Poland (POL) 
4Aarhus Burnouts (DEN)West Coast Crash (GBR)

 Ragby vozíčkářů – halový sport pro osoby s nejtěžšími typy postižení

Kolébkou ragby vozíčkářů je Kanada, země, kde tento sport v sedmdesátých letech minulého století založil ve Winnipegu Duncan Campbell se skupinou hráčů, kteří hledali alternativu k basketbalu vozíčkářů. Jedná se o týmový sport, kde v jednom týmu mohou hrát muži i ženy.

Ragby vozíčkářů jako paralympijský sport a debutoval v roce 2000 na paralympijských hrách v Sydney. V současné době je ve světovém žebříčku 35 zemí, přičemž dalších 10 zemí o místo ve světovém žebříčku usiluje.

Ragby vozíčkářů (Wheelchair rugby, Murderball či Quadrugby) je hra pro 2 týmy, každý o čtyřech hráčích. Všichni hráči musí být klasifikováni podle platného klasifikačního systému. Maximální bodový součet, dle klasifikace, hráčů na hřišti nesmí překročit 8. Cílem každého týmu je, aby jeho hráč skóroval tak, že se dotkne dvěma koly brankové čáry s míčem pod kontrolou. Míč může být házen, odbíjen, kutálen, driblován či nesen jakýmkoli směrem tak, aby to vyhovovalo pravidlům. Tým, který do ukončení hry zaznamenal více gólů je vítěz. To znamená, že ragby vozíčkářů nezná nerozhodný výsledek. V případě, že by tedy zápas po odehraných 4 částech (každá část se hraje na 8 minut čistého času) byl nerozhodný, prodlužuje se až do jeho rozhodnutí. 

V České republice byl první klub SK Quadru Fit Hradec Králové (dnešní Prague Robots) založen v roce 1993.

Pro více informací můžete kontaktovat: David Lukeš – 602 952 100 a Radka Kučírková – 602 179 011

FB: @rugbymania.cz @ceskyparasport

Za podporu děkujeme: ČPS, NSA, MHMP, Canadian Medical Care, Movigo a Centrum Paraple.