V Praze, 19. 11. 2021 – Po roční přestávce se v pražské Sportovní hale Jedenáctka sešlo devět týmů z osmi evropských zemí na mezinárodním turnaji Rugbymania 2021. Po roční přestávce, způsobenou koronavirovou pandemií, se nyní utká na 60 hráčů v aktuálně paralympijském sporu rugby vozíčkářů (anglicky Wheelchair Rugby). Jedná se o jeden z největších klubových turnajů na celém světě a probíhá pod záštitou Českého para sportu, dříve Český svaz tělesně postižených sportovců.

„Dalším z významných setkání je turnaj Bernd-Best v Kolíně nad Rýnem, který ani letos bohužel neproběhl. V době koronavirové pandemie tak jde pro týmy o vzácnou příležitost k získání hráčských zkušeností,“ komentuje David Lukeš, ředitel Rugbymanie, která se v Praze koná již po dvaadvacáté a je zařazen v kalendáři Mezinárodní federace ragby vozíčkářů (IWRF)

Pořadatelský tým Prague Robots je složen převážně z členů reprezentace České republiky. Ta se na červencovém Mistrovství Evropy představila ve skupině B, umístila na 4. místě.

Kolébkou ragby vozíčkářů je Kanada, kde tento sport v sedmdesátých letech minulého století založil ve Winnipegu Duncan Campbell se skupinou hráčů, kteří hledali alternativu k basketbalu vozíčkářů. Jedná se o týmový sport, kde v jednom týmu mohou hrát muži i ženy. Všichni hráči mají přidělené body 0,5, 1,0 atd. až do 3,5 bodů dle rozsahu postižení. Čím nižší bodové ohodnocení tím větší postižení. Ženy jsou pak zvýhodněny ještě odečtením 0,5 bodu. Na hřišti jsou vždy 4 hráči s celkovým počtem 8 bodů. V České republice byl první klub „SK Quadru Fit“ Hradec Králové založen v roce 1993.

Ragby vozíčkářů na paralympijských hrách poprvé představil v roce 2000 na paralympijských hrách v Sydney. V současné době je 30 zemí ve světovém žebříčku, přičemž dalších 10 zemí se snaží do žebříčku dostat.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE:

Devět týmů odehrají své utkání ve dvou ligách podle výkonnosti v multifunkční hale Jedenáctka na na adrese Mírového hnutí 3, 149 00 Praha 11 ve dnech 18. – 20. 11. 2021 vždy od 9.00. Finální utkání o zlato proběhne v soboru 20. 11. od 15.00 v lize A a od 13.30 v lize 2.

Pro více informací můžete kontaktovat: David Lukeš – 602 952 100, Radka Kučírková – 602 179 011

Průběžné informace z turnaje sledujte:

Za podporu děkujeme: NSA, MHMP, Canadian Medical Care, Movigo a Centrum Paraple.

Základní pravidla ragby vozíčkářů (nebo také Wheelchair rugby, či Quadrugby) je hra pro dva týmy, každý o čtyřech hráčích. Všichni hráči musí být na vozících a musí být klasifikováni podle platného klasifikačního systému. Maximální bodový součet, dle klasifikace, hráčů na hřišti nesmí překročit osm. Cílem každého týmu je, aby jeho hráč skóroval tak, že se dotkne nebo přejede brankovou čáru s míčem pod kontrolou. Míč může být házen, odbíjen, kutálen, driblován či nesen jakýmkoli směrem tak, aby to vyhovovalo pravidlům. Tým, který do ukončení hry zaznamenal více gólů je vyhlášen za vítěze. To znamená, že ragby vozíčkářů nezná nerozhodný výsledek. V případě, že by tedy zápas po odehraných čtyřech částech (každá část se hraje na osm minut čistého času) byl nerozhodný, prodlužuje se až do jeho rozhodnutí.