• 5 týmů v první lize
  • 4 týmy v druhé lize
  • Turnaj je zařazen v kalendáři Mezinárodní federace ragby vozíčkářů (WWR)

Týmy první ligy: Agivia Sharks Berlin, Prague Robots, Tema Poland, Team Switzerlands a West Coast WRC Crash – zahájení ve čtvrtek 17. 11. 2022 v 16.00 hod. 

Týmy druhé ligy: Gunners, Red Lions, Wildboars a Captains – zahájení v pátek 18. 11. 2022 od 9.30 hod. 

Rozpis her naleznete ZDE

Místo konání: Multifunkční sportovní hala Jedenáctka (Mírového hnutí 3, 149 00 Praha 11) 

Funkci hlavní rozhodčí zastává Kristina Hempfling se zkušenostmi jak z paralympijských her v Tokiu, tak z letošního Mistrovství světa, které se konalo v Dánsku. Stolkové rozhodčí bude mít na starost hlavní stolková rozhodčí Jana Slavíčková taktéž s bohatými zkušenostmi z mezinárodních vrcholných turnajů včetně Paralympijských her. Funkci její asistentky již tradičně plní Karolína Motejlková. Letos, bude na Rugbymanii dohlížet „papa“ Gilles Brière, kanadský rozhodčí, který stál u zrodu pravidel této hry.  Rozhodcovské zkušenosti budou sbírat tři domácí rozhodčí Lucie Moravcová, Jiřina Fröhlichová a Adéla Beňová. 

Přijďte fandit a zažít ragby jinak! 

Pro více informací můžete kontaktovat: David Lukeš – 602 952 100 a Radka Kučírková – 602 179 011

FB: @rugbymania.cz @ceskyparasport

Za podporu děkujeme: ČPS, NSA, MHMP, Canadian Medical Care, Movigo a Centrum Paraple. 

Ragby vozíčkářů jako paralympijský sport a debutoval v roce 2000 na paralympijských hrách v Sydney. V současné době je ve světovém žebříčku 35 zemí, přičemž dalších 10 zemí o místo ve světovém žebříčku usiluje.

Kolébkou ragby vozíčkářů je Kanada, země, kde tento sport v sedmdesátých letech minulého století založil ve Winnipegu Duncan Campbell se skupinou hráčů, kteří hledali alternativu k basketbalu vozíčkářů. Jedná se o týmový sport, kde v jednom týmu mohou hrát muži i ženy.

Ragby vozíčkářů (Wheelchair rugby, Murderball či Quadrugby) je hra pro 2 týmy, každý o čtyřech hráčích. Hrací doba je 4x 8 minut čistého času. Všichni hráči jsou klasifikováni podle platného mezinárodního klasifikačního systému v rozmezí 0,5 – 3,5 bodů, dle rozsahu postižení. Maximální bodový součet, dle klasifikace, hráčů na hřišti nesmí překročit 8. Cílem každého týmu je, aby jeho hráč skóroval tak, že se dotkne brankové čáry s míčem pod kontrolou. Míč může být házen, odbíjen, kutálen, driblován či nesen jakýmkoli směrem tak, aby to vyhovovalo pravidlům. Tým, který do ukončení hry zaznamenal více gólů je vítěz. To znamená, že ragby vozíčkářů nezná nerozhodný výsledek. V případě, že by tedy zápas po odehraných 4 částech (každá část se hraje na 8 minut čistého času) byl nerozhodný, prodlužuje se až do jeho rozhodnutí. 

V České republice byl první klub „SK Quadru Fit“ Hradec Králové založen v roce 1993.